Powered by Smartsupp

Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou

Mechaniky

Mechanika je jednou z nejdůležitějších částí každé židle. Pomocí mechaniky ovládáte zdvih židle a také spojuje sedák s opěrákem. Právě typ mechaniky ovlivňuje možnosti nastavení mnoha parametrů na židli tak, aby vám výrobek při sezení poskytoval maximální komfort.

Existuje mnoho typů mechanik, pokusíme se vám jejich funkce stručně přiblížit.  


Základní typy mechanik:
                                                                                                                             





Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou




 

Kloubová mechanika


Dříve běžná, dnes již na ústupu. Tento typ mechaniky byl standardem u starších modelů židlí nižší třídy. V současnosti se již tolik nepoužívá. Kloubová mechanika umožňuje hloubkové nastavení opěráku, sklon opěráku i nastavení výšky opěráku. Úhel opěradla lze zaaretovat v libovolné poloze v rozmezí 20° nebo jej nechat volně pohyblivý, což umožňuje trvalý kontakt se zády.

Největší nevýhodou této mechaniky je nutnost častého dotahování šroubů, které drží základovou desku k samotnému sedáku židle, dále šroubu sedáku a opěráku.  







Houpací mechanika


Jednoduchá mechanika používaná především u kancelářských křesel nebo levných židlí typu Alberta. Většinou dovoluje jen houpání s možností nastavení tuhosti mechaniky dle hmotnosti uživatele – tedy nastavení síly protiváhy, nebo zablokování v základní sedící poloze.

Nastavení síly protiváhy provedeme otáčením šroubu pod sedadlem – utahováním šroubu nastavujeme větší odpor mechaniky při houpání, a povolováním šroubu docílíme opačného účinku. Pokud máte větší hmotnost, je potřeba šroub utáhnout, aby vám mechanika poskytla adekvátní oporu. Máte-li menší hmotnost, je naopak potřeba mechaniku povolit, abyste se na židli vůbec mohli houpat. Některé křeslové mechaniky umožňují i aretaci ve více polohách. Drtivá většina křesel má jednoho společného jmenovatele – a to pevně spojenou sedací část s opěrákem. Není proto možné nastavit jen sklon opěráku.






Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou




Nezapomeňme na MULTIBLOCK (také označováno jako ASISTBLOCK), což je houpací křeslová mechanika. Řadí se mezi houpací mechaniky, spolu s Lock-and-Tilt.

U této mechaniky jsou opěradlo a sedák obvykle pevně spojeny, takže úhel mezi nimi zůstává i při naklánění konstantní. Umožňuje nastavení výšky sedáku a přizpůsobení tuhosti mechaniky podle hmotnosti uživatele.

Existují však výjimky, například u židlí, které mají opěradlo a sedák oddělené. U těchto modelů se naklání pouze opěradlo, které lze zaaretovat jen v první pozici. U modelů židlí Alberta, Prezident, Tennessee a dalších tedy platí: „nakloň se nebo zamkni“.






Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou



A-synchronní mechanika


Typ mechaniky, která umožňuje nezávisle na sklonu a poloze opěráku nastavit sklon sedáku a nezávisle na sklonu sedáku umožňuje nastavit sklon opěráku.

Tato mechanika umožňuje různé nastavení ve více pozicích. Asynchronní mechaniku obyčejně snadno poznáte podle tří ovládacích pák. Jedna páka umožňuje nastavení výšky celé židle, další páčka většinou ovládá naklápění sedáku a poslední pákou se ovládá nastavení sklonu opěráku

Některé asynchronní mechaniky kromě nezávislého nastavení sklonu sedáku a opěráku umožňují i nastavení přítlaku opěráku na záda uživatele. V praxi to vypadá tak, že si lze nastavit sklon úhlu sedáku a opěrák se může pohybovat volně a kopírovat tak pohyb sedícího. Tento pohyb lze ještě redukovat pomocí šroubu nastavením síly přítlaku. Takový mechanismus je v podstatě kříženec synchronního a asynchronního mechanismu.  

Upozornění: Asynchronní mechanika nabízí široké možnosti přizpůsobení díky samostatnému nastavení sedáku a opěráku. Nevhodné nastavení úhlů však může způsobit zvýšenou zátěž pro záda. Oproti tomu synchronní mechanika automaticky přizpůsobuje úhel mezi sedákem a opěrákem při každém pohybu. Výsledkem je přirozenější a zdravější sezení s menší námahou pro páteř.







Synchronní mechanika


Synchronní mechanika je typ mechaniky s vynikajicími ergonomickými vlastnostmi, u které si nastavíte sklon opěradla v určitých pozicích. Tuto mechaniku je možno nastavit do libovolné ideální polohy, která vyhovuje uživateli, případně lze využívat dynamických vlastností mechaniky, kdy uživatel nemá opěradlo zaaretované, ale může se na židli pohybovat, a mechanismus zajišťuje stálé kopírování opěráku se zády uživatele v synchronizované součinnosti s funkcí naklápění sedáku.

Synchronní mechanika tedy umožňuje ergonomické, synchronní naklápění sedadla a opěradla v určeném poměru. Židle se díky ní přizpůsobuje pohybům těla, podporuje dynamické sezení, aktivuje pohybový aparát a zabraňuje jednostrannému zatížení.

Součástí většiny synchronních mechanik je šroub, pomocí kterého je možno velmi snadno nastavit tuhost pohybu mechaniky v závislosti na hmotnosti uživatele – tzv. nastavení protiváhy – jak  těžko se člověk na židli může houpat. Synchronní mechaniky jsou obecně velice kvalitní jak funkcemi, tak provedením, a jsou určeny k dlouhodobé náročné kancelářské práci.  

Poznámka: Některé synchronní mechaniky mají kromě horizontálního posunu sedáku i negativní sklon sedáku (0° až -5°), což je vhodné pro uživatele, kteří nemohou mít zdravotní židli s odlehčenou přední hranou sedáku, ale nevyhovuje jim rovný nebo anatomický sedák.





Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou




Druhy synchronní mechaniky:

SY (Tilt): Mechanika s nastavením tuhosti náklonu opěradla pomocí aretačního šroubu pod sedákem. Sklon je obvykle nastavitelný v pěti pozicích.

T-synchro: Synchronní mechanika s horizontálním posunem sedáku pro prodloužení hloubky sedu.

SYS (Tilt boční): Běžně používaná mechanika s manuálním nastavením tuhosti náklonu opěradla otočným ovládacím prvkem na pravé straně (z pohledu sedícího). Starší verze mají aretační šroub pod sedákem, novější typy používají boční ovládání a horizontální posun sedáku.

SYQ: Mechanika s bočním rychlonastavením tuhosti náklonu opěradla, zpravidla se třemi pozicemi. Sklon opěradla je nastavitelný ve standardních pěti pozicích.

SYA: Mechanika s automatickým přednastavením tuhosti náklonu opěradla s možností jemného nastavení síly pomocí ovládacího prvku na pravé straně. Sklon opěradla lze nastavit v pěti pozicích.

SYAC: Tato inovativní mechanika je nabízena u židlí Sedus a LD Seating. Má automatické přednastavení tuhosti sklonu opěradla, přičemž sílu lze upravit ovládacím prvkem na přední straně mechaniky. Na boku sedáku je ovladač pro aretaci v základní pozici a dalších třech pozicích, což podporuje aktivní sezení v nastaveném rozsahu.


Opěradlo napevno – LAMA


Je nejjednodušší mechanika používána především u nejlevnějších modelů kancelářských židlí, popřípadě dětských židlí. Tento typ “mechaniky“ neumožňuje nastavení sklonu opěráku, ani jeho hloubku, tj. vzdálenost opěráku od sedáku. Nastavení výšky opěráku je možné. Tyto mechaniky se používají především u dětských židlí nebo u velmi malých židlí vhodných tam, kde se sedí opravdu málo. Tento typ mechaniky se dnes používá jen velmi málo.







Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou




Posun sedáku


Funkce posunu sedáku, dostupná u některých synchronních i asynchronních mechanik, umožňuje přizpůsobit hloubku sedu tělesným proporcím uživatele, což znamená, že zvětšuje nebo zmenšuje sedací plochu. To ocení zejména ti, kteří židli sdílejí, například v rodinách nebo při střídání směn.

Tato židle je vybavena mechanikou DONATI, což je integrovaný synchronní mechanismus s vícebodovou aretací a horizontálním posunem sedáku. Naklápění područek vzad spolu s odaretovanou mechanikou je výhodou. Sedící má permanentní kontakt s područkami.







Mechanismus UP-DOWN


Jedná se o propracovaný způsob nastavení výšky opěráku, který eliminuje potřebu šroubů běžných u kancelářských židlí nižší třídy s kloubovou mechanikou. Opěrák vybavený tímto mechanismem obsahuje ozubený systém, který umožňuje snadné a přesné nastavení výšky.

  • Výšku opěráku nastavíte jednoduchým pohybem – stačí jej uchopit a tahem směrem vzhůru zvolit požadovanou polohu.
     
  • Mechanismus umožňuje plynulé posunutí nahoru, nikoli však směrem dolů.
     
  • Pokud opěrák vytáhnete do nejvyšší polohy, dojde k uvolnění zámku a opěrák sjede do základní pozice. Následně jej znovu snadno nastavíte podle potřeby.






Rozdíl mezi mechanikami kancelářských židlí: Jak vybrat tu správnou




Mechaniky v kancelářských židlích – shrnutí


V článku jsme popsali různé typy mechanik, které se používají v kancelářských židlích pro podporu ergonomického sezení a přizpůsobení se uživatelským potřebám. Nyní je stručně shrneme pro vaši rychlou orientaci při nákupu židlí.

Hlavní typy mechanik

    Synchronní mechanika:
        Nejrozšířenější typ mechaniky.
        Sedák a opěrák se pohybují synchronně, tedy v předem nastaveném poměru.
        Umožňuje nastavení tuhosti a aretaci v různých pozicích.
        Vhodná pro většinu uživatelů.

    Asynchronní mechanika:
        Sedák a opěrák se pohybují nezávisle na sobě.
        Nabízí větší individuální nastavení.
        Ideální pro osoby s vyššími nároky na ergonomii.

    Houpací mechanika:
        Jednodušší typ mechaniky.
        Umožňuje pouze houpání a nastavení tuhosti.
        Vhodná pro méně náročné uživatele.

    Zátěžová mechanika (Hard):
        Velmi robustní mechanika.
        Nabízí široké možnosti nastavení.
        Vhodná pro náročné uživatele s vyšší hmotností či pro 24h. provozy (dispečinky apod.)

    Body-balance Tech systém:
        Pokročilý systém, který se přizpůsobuje pohybům těla.
        Zajišťuje optimální podporu páteře.

Na co si dát pozor při výběru?

    Hmotnost uživatele: Každá mechanika má svou nosnost.
    Typ práce: Pokud pracujete hodně za počítačem, zvolte mechaniku s možností aretace v různých pozicích.
    Individuální potřeby: Někteří uživatelé preferují větší pohyblivost, jiní zase pevnější oporu.

Další důležité parametry

    Nastavitelnost výšky sedáku: Důležitá pro správné sezení.
    Područky: Ideálně nastavitelné do výšky i do šířky.
    Bederní opěrka: Podporuje přirozené zakřivení páteře.

Závěr

Výběr správné kancelářské židle je investicí do vašeho zdraví. Nepodceňujte význam mechaniky a pečlivě si přečtěte informace o jednotlivých typech. Pokud si stále nejste jistí, neváhejte se poradit s odborníkem – prostřednictvím našich webových stránek.


 

V porovnávači máte    produktZobrazit
Smazat vše
Načítám zboží...
NAHORU
zoom image