Powered by Smartsupp

Jak se vyhnout zdravotním komplikacím z nesprávného sezení?

Vybrat židli s námi nebylo nikdy jednodušší, jsme na trhu již 25 let.

V dnešní době prosedíme hned po spánku nejvíce hodin z celého dne. Potom se nám často stává, že se to dříve nebo později projeví na našem zdraví.
Znáte to, ráno vstanete z postele, po snídaní sedíme cestou do práce, v práci prosedíme většinu směny a poté si sedneme opět do auta nebo MHD, nakonec po práci unavení padáme na pohovku.
Přestože uvedený příklad je extrémní, prosedíme mnohem více, než bychom měli.

Lidské tělo bylo vyvinuto od pradávna tak, aby mohlo odolat nástrahám, které naše předky překvapovaly každý den. Pokud takto geneticky vyvinuté tělo nutíte nepřiměřeně dlouho sedět, navíc špatně a na nekvalitní židli, bolesti se dostaví velmi brzy a s přibývajícím věkem je to jen horší.

Jak se vyhnout zdravotním komplikacím z nesprávného sezení?

Máme pro vás dobrou zprávu, většinu komplikací totiž můžete vyřešit správným sezením a výběrem kvalitní židle. Zdravému sezení se věnuje spousta studií, obecně platí, že komplikacím spojeným se sezením předejdete pravidelným pohybem, spánkem a právě výběrem kvalitní židle. Kancelářská židle by měla splňovat především ergonomické vlastnosti, kterým se budeme v tomto lánku zabývat.

Jak se vyhnout zdravotním komplikacím z nesprávného sezení?

Rozdělení kancelářských židlí

Vybíráte-li kancelářskou židli, ze všeho nejdříve si musíte říct, k čemu ji budete potřebovat a hlavně jak dlouho na ni budete sedět. Parametry, podle kterých se dělí kancelářské židle jsou především, výška, váha, výšková nastavitelnost, výška sedáku, hmotnost, područky, šířka   sedáku, hloubka sedáku, materiál, kříž/kostra, mechanika, nosnost, kolečka.

Rozdělení podle ceny

  • Levná kancelářská židle do 2 500 Kč – levná židle může vypadat hezky, ale životnost bude vzhledem k použitým materiálům nižší. Méně kvalitní je i výplň, která se mnohem dříve osedí, mohou se začít tvořit žmolky a ošoupat se barva. Tyto židle navíc nejsou vhodné na dlouhodobé sezení. Možnosti přizpůsobení jsou také velmi omezené. Pro dlouhodobu práci bychom doporučili se podívat do další cenové kategorie. Pokud však víte, že na takové židli neprosedíte hodně času, např. ji využijete k občasnému sezení doma, poté nic nebrání tomu si levnou židli pořídit.
  • Středně drahá kancelářská židle 2 500 – 7 000 Kču židlí ve střední cenové kategorii najdete mnohem kvalitnější zpracování a použité materiály. Židle je vhodnější na dlouhodobější práci a neopotřebuje se tak, jako levná kancelářská židle. Pro správnou ergonomii sezení máte více možností nastavení (výška sedu, opěráku, posuv sedáku, synchronní machanika atd.). Tyto židle mají i mnohem delší životnost a poskytnou pohodlí pro plnohodnotnou práci.
  • Drahá kancelářská židle – 7 000 Kč a víceVětšina dražších kancelářských židlí má výbornou ergonomii pro sezení, spoustu možností nastavení, ale to co je na těchto židlích tak drahé je kvalita zpracování a použité materiály. Zdravotní kancelářská židle poskytne oporu v oblastní beder a krční páteře, sedák umožňuje opravdu dlouhodobé sezení. Tyto židle v pohodě zvládnou i 24h provoz bez známek opotřebení. K volbě takovéto židle přicházejí často zákazníci již se zdravotními problémy, způsobenými sezením na nekvalitní levné židli. Přitom by se daly tyto problémy jednoduše eliminovat volbou lepší a kvalitnější židle.

Rozdělení podle parametrů

Kancelářská židle se dá většinou přizpůsobit postavě svého majitele. Další parametry, které by měla mít kvalitní kancelářská židle si popíšeme níže:

  • Polohovací mechanika – jak vyplývá z názvu, polohovací mechanika zajistí nastavení správné polohy židle. Mechaniku můžeme rozdělit na sychronní, jejíž mechanismus zajistí stálé kopírování opěráku se zády uživatele. Asynchronní mechanika umožňuje nastavit sklon a polohu opěráku i sedáku nezávisle na sobě. V praxi to vypadá tak, že si nastavíte sklon sedáku a opěrák se může pohybovat a kopírovat tak pohyb uživatele.
  • Hloubka a posuv sedáku – tato funkce je pouze u některých typů mechanik, kdy je možné nastavit zmenšení nebo zvětšení hloubky posedu v závislosti na váze a výšce uživatele.
  • Nastavitelná bedení opěrka - bederní opěrka nabízí jak vertikální tak hloubkové nastavení.  Bederní opěrka obvykle funguje mechanicky a je zabudována v opěráku zad. Bederní opěrka je důležitá zejména v případě, pokud máte problémy s bederní páteří. Bederní opěrka by uživateli měla příjemně doléhat na bederní část zad a předcházet tak bolestem.
  • Opěrky / područky  - slouží hlavně pro úlevu páteře, která trpí váhou od rukou. Pocítíte především u delší práce. Výška poruček by měla být mírně pod úrovní pracovní desky stolu a lokty by měly být přibližně v úhlu 90°.
  • Kolečka – u většiny židlí jsou základní plastová kolečka, ty ovšem mohou poškodit některé typy podlah jako plovoucí nebo dřevěné. Na tyto typy podlahy je proto vhodné si dokoupit pogumovaná kolečka. Další s čím se můžete setkat jsou zátěžová kolečka, která snesou větší váhu případně bržděná kolečka a kolečka s brzdou.

 

Jak postupovat při výběru kancelářské židle

Při výběru kancelářské židle jsou důležité její ergonomické vlastnosti i kvalita zpracování. Avšak pro mnoho lidí je hlavním parametrem cena.

Myslete vždy na to, že zdraví máte jenom jedno, a právě kvůli podlomenému zdraví se lidé uchylují k nákupu dražší židle, přitom by nákupem židle ve střední kategorii těmto problémům mohli předejít. Pokud sedíte 6 a více hodin denně, investujte do kvalitní kancelářské židle, předejdete tak případným budoucím zdravotním komplikacím. To vám ušetří mnohem více peněz, než kolik byste ušetřili na levnější židli.

Volejte: Po-Pá 8.00 - 11.30 a 12.30 - 21.00
+ soboty, neděle a svátky 8.00 - 21.00 nebo vám rádi poradíme na online chatu.

V porovnávači máte    produktZobrazit
Smazat vše
Načítám zboží...
NAHORU
zoom image